Uutislistaukseen

Nikean uskontunnustus 1700 vuotta -luentosarja Siilinjärvellä

Siilinjärven ev.lut. seurakunta järjestää syksyn aikana luentosarjan Nikean uskontunnustuksen 1700-vuotisjuhlan kunniaksi.

kuvituskuva

Kristinuskon kulmakivi

Luentosarjassa perehdytään uskontunnustuksen historialliseen syntyyn, teologiseen merkitykseen ja sen ajankohtaisuuteen nykyajan kristityn elämässä.

Nikean uskontunnustus on yksi kristinuskon keskeisimmistä ja historiallisesti merkittävimmistä opillisista dokumenteista. Se syntyi vuonna 325 pidetyn ensimmäisen Nikean kirkolliskokouksen yhteydessä, ja siitä tuli kristillisen uskon peruspilari, joka määrittää keskeiset opilliset periaatteet, kuten uskon Kolminaisuuteen ja Kristuksen jumaluuteen.

Taustalla huoli kirkon yhtenäisyydestä

Nikean uskontunnustus syntyi ratkaisevana aikana kristillisen kirkon historiassa. 300-luvun alussa kristinusko oli nousemassa valtakunnanlaajuiseksi uskonnoksi Rooman valtakunnassa, mutta se kohtasi myös vakavia opillisia kiistoja. Esimerkiksi areiolaiset väittivät, että Kristus oli luotu olento, eikä hän ollut samaa olemusta kuin Isä Jumala. Tämä herätti huolta kirkon yhtenäisyydestä ja johti Nikean kirkolliskokouksen koollekutsumiseen. Keisari Konstantinus Suuri, joka oli ottanut kristinuskon suojelukseensa, pyrki ratkaisemaan nämä opilliset kiistat ja vahvistamaan kirkon yhtenäisyyttä.

Vuonna 2025 vietetään keisari Konstantinuksen vuonna 325 koolle kutsuman Nikean kirkolliskokouksen 1700-vuotisjuhlaa. Tuon kokouksen keskeinen anti on kristillisen kolminaisuususkon kiteyttäminen yhteiseen uskontunnustustekstiin. Vuonna 381 Konstantinopolin kirkolliskokouksessa täydennetyssä muodossa se on useissa kristillisissä kirkoissa edelleen säännöllisessä käytössä kastetunnustuksena ja yhteisesti jumalanpalveluksessa luettavana uskontunnustuksena.

Luentosarja valottaa uskontunnustusta monelta kantilta

Siilinjärven seurakunta järjestää syksyllä 2025 Nikean uskontunnustus 1700 vuotta -luentosarjan, jossa käsitellään Nikean uskontunnustuksen historiallista ja teologista taustaa, sen sanamuotojen merkitystä Raamatun ydinsisällön pohjalta, sen sovellettavuutta nykyaikaisessa elämässä ja sen vaikutusta uskonnollisen identiteetin muodostamiseen.

Luennoitsijoina ovat seurakuntamme papit. Luennot pidetään seurakuntatalon Valo-salissa 27.8.–1.10. välisenä aikana keskiviikkoisin klo 18–19. Kahvitarjoilu ennen luentoa klo 17.30–18.

Nikean uskontunnustus 1700 vuotta -luentosarja

  • Ke 27.8. Olli Kortelainen: Mitä oli ennen Nikeaa? – Nikean uskontunnustuksen taustaa
  • Ke 3.9. Ville Hassinen: Isä, Jumala – Ensimmäinen uskonkappale
  • Ke 10.9. Hanne Konttila: Kristuksen olemus – Toinen uskonkappale, osa 1
  • Ke 17.9. Pauli Soranta: Kristuksen pelastustyö – Toinen uskonkappale, osa 2
  • Ke 24.9. Leena Laurinkari: Pyhän Hengen työ, Jumalan pelastustekojen ylistys – Kolmas uskonkappale
  • Ke 1.10. Matti Hoffrén: Mitä oli Nikean jälkeen?

Olli Kortelainen
Olli Kortelainen
kirkkoherra
Haarahongantie 4
71800 Siilinjärvi

Tue Aug 26 15:22:00 EEST 2025